Должна ли учитываться положительная курсовая разница в доходе предпринимателя

В системе Таксер ведется расчет курсовой разницы. Я когда-то интересовался этим вопросом и нашел разъяснения в ЗIР, что при возникновении положительной курсовой разницы от продажи валюты она доходом не является. Существует мнение, что положительную курсовую разницу от продажи валюты ФЛП-единщик не включает в доход. То есть, разницу фиксировать в книге не нужно (консультация в ЗІР, подкатегория 107.4). Прошу вас дать официальное разъяснение. Спасибо!

Относительно курсовой разницы наша позиция следующая:

Положительная курсовая разница должна учитываться в доход предпринимателя на упрощенной системе налогообложения. Так, доходом плательщика ЕН является доход, полученный в течение налогового (отчетного) периода в денежной форме (наличной и/или безналичной (на расчетный счет)). При этом в доход не включаются полученные таким физическим лицом пассивные доходы в виде процентов, дивидендов, роялти, страховые выплаты и возмещения, а также доходы, полученные от продажи движимого и недвижимого имущества, принадлежащего на праве собственности физическому лицу и используется в его хозяйственной деятельности (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/paran7040#n7040). Также в состав дохода не включается ряд сумм, указанных в Налоговом кодексе (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/paran7059#n7059).

Доход, выраженный в иностранной валюте, пересчитывается в гривнах по официальному курсу гривны к иностранной валюте, установленному Национальным банком Украины на дату получения такого дохода (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/paran7050#n7050). Когда Вы продаете валюту по курсу, выше курса НБУ на день получения валюты, то на расчетный счет зачисляется дополнительный доход. Такой доход называется положительная курсовая разница.

Положительная курсовая разница не является пассивным доходом и не входит в перечень сумм, которые не включаются в состав дохода. Поэтому ее нужно включать в состав дохода.

Статья по теме:  Какие 2 пункта добавить в письме, чтобы заинтересовать новых клиентов

Такую позицию высказывала раньше и налоговая. Почему именно сейчас они ее изменили — непонятно, так как изменений в законодательство, по поводу учета доходов на упрощенной системе налогообложения, не вносилось. Также мы писали письмо в налоговую по этому поводу.

Письмо в налоговую

Про надання податкового роз’яснення окремих положень Податкового кодексу України

Звертаюся до Вас з метою надання податкового роз’яснення (отримання письмової мотивованої відповіді) з приводу застосування окремих положень Податкового кодексу України.

У базі знань Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (розміщеного в мережі інтернет за адресою: http://zir.minrd.gov.ua) міститься роз’яснення з питання:

«Чи включається до доходу ФОП – платника ЄП позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням такої особи?», де надається відповідь, що «…Позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи – підприємця не є доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.»

Перед появою цього запитання у базі знань було інше питання:

«Як визначається дохід ФО – платника ЄП від продажу іноземної валюти, отриманої від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг)», де відповідь була наступною: «…дохід, отриманий від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг), виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу. При цьому враховується сума позитивної курсової різниці від продажу такої іноземної валюти….».

У відповідях до цих запитань даються посилання на одні і тіж самі статті Податкового кодексу України. Зміни до цих статтей не вносились, але в базі знань Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу чомусь змінилась думка з приводу необхідності включення до складу доходу платника єдиного податку суми позитивної курсової різниці.

В зв’язку з цим, виникає питання щодо необхідності включення до складу доходу платника єдиного податку суми позитивною курсової різниці від продажу банком іноземної валюти за дорученням такої особи.

Так, у відповідності до п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України, доходом платника ЄП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та / або безготівковій (на розрахунковий рахунок)). При цьому в дохід не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати та відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, що належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Податкового кодексу України).

До складу доходу платника єдиного податку не включається ряд сум (що вказані в п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України), серед яких не зазначається сума позитивної курсової різниці.

Позитивна курсова різниця не є пасивним доходом і не входить до переліку сум, які не включаються до складу доходу. Тому ми вважаємо, що її потрібно включати до складу доходу.

Ответ налоговой

Внятного ответа от налоговой мы не получили, но нашли письмо налоговой о том, что консультации ОИР не является налоговым консультациями и не влекут правовых последствий — http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-yuridichnih-osib/print-64166.html. Поэтому советуем учитывать курсовую разницу в доход.

Статья по теме:  Как упростить процесс оформления документы и отослать отчет в налоговую электронном виде

Taxer.ua

Информация к размышлению

И действительно, очень скользко написано: по сути одно противоречит другому. Цитата:

Робота «ЗІР» направлена на забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією.

Таким чином, інформація, яка розміщена в «ЗІР», містить загальну позицію ДФС із застосування норм податкового законодавства без врахування особливостей конкретного платника податків та специфіки конкретних ситуацій, а отже не є податковою консультацією в розумінні глави 3 «Податкова консультація» Кодексу та не спричиняє правових наслідків, передбачених ст. 53 Кодексу.

Поэтому, чтобы рассеять сомнения, относить ли положительную курсовую разницу к доходу, юристы рекомендуют обратиться за консультацией в фискальную службу по месту регистрации.


Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: